حمام و سرویس بهداشتی

بازسازی حمام

صاحب‌خانه‌ها معمولا تصور می‌کنند که بازسازی حمام کوچک – حمامی که حدود 50 فوت مربع یا کم‌تر باشد – سریع‌تر، آسان‎‌تر و کم‌هزینه‌تر از بازسازی حمام بزرگ است. و معمولا وقتی می‌بینند که فقط کمی ارزان‌تر و سریع‌تر و راحت‌تر بوده تعجب می‌کنند. دلیلش چیست؟ یک حمام کوچک بیش‌تر عناصر موجود در یک حمام بزرگ را دارد و برای بازسازی نیازمند همان افراد حرفه‌ای است که برای بازسازی حمام بزرگ نیز به آن‌ها نیاز داریم. واقعیت این است که یک حمام 50 فوت مربعی ممکن است یک سوم یک حمام بزرگ 150 فوت مربعی باشد اما بازسازی آن معمولا 75درصد هزینه و زمان و تلاش مورد نیاز برای بازسازی حمام بزرگ را لازم دارد.

باز هم راه‌هایی هست که بازسازی حمام خود را کمی سریع‌تر و کم‌هزینه‌تر کنید.

برنامه‌ریزی بازسازی حمام

حمام‌ها بدون توجه به اندازه می‌توانند در سه نوع دسته‌بندی شوند. شناختن نوع حمامی که دارید می‌توانید کمکتان کند که در برنامه‌ریزی واقع‌گرا باشید.

انواع حمام

اتاق پودر (powder room): خانه‌های بزرگتر معمولا دارای این نوع حمام هستند که چیزی بیش‌تر از یک سینک، یک توالت و یک در برای حمام خصوصی دارد. این یک حمام راحت و بزرگ است که هنگامی که نیازی به امکانات رفاهی یک حمام کامل نیست از این حمام توسط اعضای خانواده و میهمانان استفاده می‌شود. اندازه کوچک و تعداد محدود لوازم جانبی به این معناست که این حمام را می‌توان نسبتا سریع بازسازی کرد اما از آنجا که این یک حمام ثانویه است، به این معنی است که می‌توانید روی آن وقت بگذارید زیرا حداقل یک حمام دیگر برای استفاده در طی بازسازی حمام وجود دارد.

حمام کامل: این عبارت به معنای حمامی با تمام امکانات است: توالت، میز توالت، سینک و وان یا دوش. این حمامی است که معمولا هر روز استفاده می‌شود. در حمام‌هایی با دو یا چند حمام کامل، یک حمام کامل برای حمام مستر است و بقیه برای یک یا چند فرزند هستند. حمام‌های کامل استفاده زیادی دارند و این روی ابزار آلات و لوازم جانبی و متریال‌های مورد استفاده تاثیر دارد.

حمام میهمان: یک حمام با سرویس کامل، سینک، توالت و دوش یا ترکیب دوش/وان است اما معمولا به صورت جداگانه استفاده می‌شود، مخصوصا زمان حضور مهمان. در خانه‌هایی که فقط والدین زندگی می‌کنند ممکن است یک حمام کامل کودک به یک حمام مهمان تبدیل شود. از آن‌جا که حمام میهمان گاه گاهی استفاده می‌شود، بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند از متریال و ابزارآلات اقتصادی و به‌صرفه استفاده کنند. و از آن‌جا که این یک حمام ثانویه است، می‌توانید زمان خود را صرف بازسازی آن کنید که باعث صرفه‌جویی در هزینه نیز خواهد شد.

حمام مستر: این یک حمام کامل است که به صورت روزانه می‌توانید از آن استفاده کنید. در حمام‌هایی با دو یا چند حمام کامل، عبارت مستر معمولا بر حمامی که توسط صاحب‌خانه به صورت روزانه استفاده می‌شود دلالت دارد. در خانه‌هایی با یک حمام، حمام مختص مستر است حتی اگر کوچک باشد. این یک حمام نسبتا مهم است که صاحب‌خانه هزینه معقولی بابت متریال و ابزارآلات جذاب، پایدار و با کیفیت صرف آن خواهد کرد.

کاربری حمام

همراه با مشخص کردن نوع حمام خود و مشخص کردن این‌که چه کسی قرار است از حمام استفاده کند به بازسازی حمام فکر کنید.

شما: اگر حمام شما قرار است حمام مستر باشد، از آن برای هرچیزی قرار است استفاده کنید، از آرایش گرفته تا استفاده از توالت و دوش. ممکن است بخواهید برای متریال‌هایی با کیفیت عالی و کابینت‌هایی برای ذخیره‌سازی پول خوبی خرج کنید. در کنار همه موارد، برای سال‌ها قرار است حداقل دوبار در روز از این حمام استفاده کنید.

فرزندان: حمام‌های کوچک برای کودکان ممکن است تا چندین دهه استفاده شوند. بچه‌های کوچک نیازمند وان حمام هستند، دوش معمولا بلااستفاده است. کف حمام مهم است زیرا بچه‌های کوچک می‌توانند کف حمام را با آب وان پر کنند. وسایل بادوام و کف‌ها و دیوارهای ضدآب برای حمام‌های کودکان الزامی هستند. فضای ذخیره خوب نیز در اینجا ضروری است.

مهمانان شبانه: اگر این حمام برای استفاده مهمانان شبانه باشد، می‌توانید پول زیادی صرف کیفیت متریال نکنید. برای مهمانان به فضای زیادی برای ذخیره نیز نیاز ندارید.

مهمانان روزانه: برای اتاق پودر چیزی بیش از یک سینک، توالت و میله حوله نیاز دارید. سینک می‌تواند حتی یک سینک دکوری باشد، مثلا یک سینک مخزنی، زیرا مهمانان تنها نیاز دارند دست‌هایشان را بشویند.

افراد پیر یا ناتوان: این گروه خاص از کاربران ممکن است نیازمند ابزارهای خاصی مانند میله‌هایی برای دستگیری، کانترهای پایین و کف‌های بدون لغزش هستند. اگر حمام شما جا دارد، یک وان حمام بزرگ کمک بزرگی در حق افراد پیر یا ناتوان است.

در بازسازی حمام وقت طلاست

هیچ شکی در این نیست که سریع‌تر انجام دادن بازسازی حمام بیش‌تر از وقت شما هزینه می‌طلبد. این مسئله در درجه اول به این خاطر است که یک بازسازی سریع واقعا نیازمند یک پیمانکار عمومی برای هماهنگ کردن پروژه با پیمانکاران مختلف (پیمانکار برق، لوله‌کشی، کاشی‌کاری) است و شما برای مهارت و تجربه پیمانکار پول می‌دهید. اگرچه صاحب‌خانه می‌تواند به عنوان پیمانکار عمومی خودش کار کند – مصاحبه، استخدام، نظارت و پرداخت هزینه افراد – اما این پروسه معمولا کندتر از پروسه ناشی از استخدام یک پیمانکار عمومی برای هماهنگی با پیمانکاران ترجیحی او خواهد بود. البته اینکه پیمانکاران خودتان را استخدام کنید می‌تواند کمی در هزینه برایتان صرفه‌جویی داشته باشد زیرا زمان و پیدا کردن پیمانکار عمومی را حذف می‌کنید.

ارزان‌ترین راه که در عین حال بیش‌ترین زمان را می‌خواهد این است که تمام کارها را خودتان انجام دهید. یک فرد بسیار ماهر که زمان داشته باشد و دوستانی داشته باشد که مایل باشند به او کمک کنند می‌تواند بازسازی حمام را تقریبا با همان سرعت پیمانکار عمومی انجام دهد اما تعداد کمی از صاحب‌خانه‌ها در این گروه جای می‌گیرند. و اینجا مسئله کیفیت مطرح است: پیمانکاران خوب کار را حرفه‌ای انجام می‌دهند در حالی که خیلی از کارهایی که افراد خودشان انجام دهند یک کار آماتوری خواهد بود. با این‌که موارد استثنایی نیز وجود دارد اما معمولا این فرمول در بسیاری از موارد صحیح است:

 • سریع گران است.
 • ارزان کند است.

استخدام فرد حرفه‌ای یا انجام کار توسط خودتان

انتخاب این‌که آیا کار بازسازی حمام را خودتان انجام دهید یا یک فرد حرفه‌ای (یک پیمانکار عمومی یا این‌که خودتان پیمانکاران را مدیریت کنید) به مهارت‌های شما بستگی دارد اما به بودجه و زمان شما نیز بستگی دارد. اگر مهارت‌هایتان محدود است و حمامی که دارید یک حمام کوچک است، انجام صحیح و سریع بازسازی ارزش هزینه بیش‌تر برای استخدام فرد حرفه‌ای را دارد؛ حتی اگر به معنای وام گرفتن برای این کار باشد.

از طرفی، اگر خانه شما دارای یک یا چند حمام اضافی است که می‌توانید استفاده کنید، و مهارت‌های خودتان در حد متوسط تا پیشرفته است، دلیلی ندارد که نتوانید بیش‌تر کار بازسازی حمام را خودتان انجام دهید. این روش این مزیت را نیز دارد که می‌توانید تمام متریال‌های حمام را خودتان پیدا کنید و بخرید، که می‌تواند باعث صرفه‌جویی زیادی در هزینه شود.

همچنین پیمانکارانی نیز هستند که واقعا تمایل دارند کار را با صاحب‌خانه ماهر و پرانرژی انجام دهند. برای مثال می‌توانید در ازای مقداری تخفیف از پیمانکار بخواهید که کار تخریب و نقاشی/اتمام کار را خودتان انجام دهید. و اگر چیزهای دیگری وجود دارد که بتوانید و مایل باشید که انجام دهید، با پیمانکار خود درباره آن‌ها صحبت کنید. اما حتما در ابتدای کار صحبت کنید. برای یک پیمانکار عمومی وقت طلاست و نمی‌خواهد پروسه کاری‌اش برای مثال در اثر اهمال‌کاری صاحب‌خانه برای نصب کف تایل سرامیکی با تعلل مواجه شود

انتخاب و خرید متریال

پیمانکاران حمام همیشه طیف وسیعی از انتخاب‌های متریال و ابزار برای شما فراهم می‌کنند، اما باز هم می‎‌توانید انتظار کمی افزایش هزینه را داشته باشید. برای کاهش هزینه‌ها هیچ راهی بهتر از این نیست که خودتان برای متریال‌های تخفیفی در منابع آنلاین یا خرده‌فروشی‌های محلی که ممکن است بخواهند خط تولید سال گذشته خود را ببندند، تحقیق و جستجو کنید. اگر زمان و مکان برای ذخیره متریال دارید، خرید زودتر هر چیزی که برای بازسازی حمام خود لازم داردی می‌تواند باعث شود کار بازسازی حمام سریع‌تر و ارزان‌تر انجام شود.

اخطار

برخی پیمانکاران متریال‌هایی که خودتان انتخاب کرده و خریده باشید را نصب می‌کنند اما برخی دیگر ترجیح می‌دهند که (یا حتی اصرار دارند که) با تولیدکنندگانی که می‌شناسند کار کنند. اگر با یک پیمانکار کار می‌کنید قبل از شروع کار در این مورد صحبت کنید و از توافق باهم مطمئن شوید.

بررسی اجمالی پروسه بازسازی حمام

یک بررسی کلی از پروسه بازسازی می‌تواند در تعیین جایی که می‌توانید در پول یا هزینه صرفه‌جویی کنید به شما کمک می‌کند

 • برنامه‌ریزی: هم بازسازی حمام با کمک پیمانکار و هم این‌که خودتان بخواهید انجام دهید نیازمند برنامه‌ریزی قبلی مناسب برای کنترل هزینه‌ها و سرعت کار است. برخی از المان‌های کلیدی شامل این موارد هستند: نقشه‌ها (اگر بازسازی شما تغییراتی در نقشه حمام ایجاد می‌کند این مورد ضروری است)، دریافت مجوزهای ساختمانی، قرارداد امضا کردن با پیمانکاران و برنامه‌ریزی زمانی و پیدا کردن منبع و سفارش دادن متریال. یک پیمانکار عمومی بیش‌تر این کارها را برایتان انجام خواهد داد (به همین دلیل است که هزینه پیمانکار بیش‌تر است) اما برای صرفه‌جویی در هزینه می‌توانید تمام کار برنامه‌ریزی را خودتان انجام دهید
 • تخریب: تمام کارهای بازسازی با تخریب و برداشتن المان‌هایی که قرار است جایگزین شوند شروع می‌شوند. با توجه به سطح بازسازی، این مرحله می‌تواند شامل برداشتن کف و لوازم جانبی قدیمی باشد و یا در حد برداشتن هر چیزی مانند ستون دیوار و تیرچه کف باشد. در هر حال، ممکن است کار سختی باشد اما مشکل نیست، و بیشتر صاحب‌خانه‌ها برای صرفه‌جویی در هزینه این مرحله را خودشان انجام می‌دهند. بیشتر تخریب‌ها را می‌توان در یک آخر هفته انجام داد. باید ابزاری برای تخلیه نخاله‌های تخریب اجاره کنید و یا برای این کار با یک شرکت هماهنگ کنید.
 • قاب کردن: یعنی هر کار قاب‌بندی ساختاری که نیاز است. بازسازی‌های سطح پایین ممکن است هیچ نیازی به قاب‌بندی نداشته باشند، اما سایر بازسازی‌ها ممکن است کارهایی مانند قاب بندی یک غرفه جدید دوش داشته باشند. با این‌که کمی مهارت نیاز است اما اگر خودتان مهارت‌ نجاری خوب و در حد متوسط داشته باشید می‌توانید این کار را خودتان انجام دهید. این مرحله احتمالا نیازمند بازرسی است که مطمئن شوید کار بازسازی حمام به درستی انجام شده است.
 • لوله‌کشی: افرادی که می‌خواهند خودشان کار کنند باید در این مرحله محتاط باشند زیرا نتایج نصب بد لوله‌ها یک فاجعه خواهد بود. افرادی که خیلی ماهر هستند این کار را خودشان انجام می‌دهند (و پول زیادی پس‌انداز می‌کنند)، اما بیش‌تر افراد برای این مرحله پیمانکار استخدام می‌کنند. لوله‌کش ممکن است در طی بازسازی چند بار از کار دیدن کند – این یکی از دلایلی است که باعث شده این مرحله یکی از گران‌ترین مراحل کار باشد. دو بازرسی نیاز است: یکی در فاز لوله‌کشی و دیگری پس از نصب کامل.
 • کارهای الکتریکی: این مرحله نیز باید به افراد حرفه‌ای سپرده شود مگر این‌که خودتان یکی از کارشناسان خبره کارهای الکتریکی باشید. یک الکتریک‌کار خبره و مجرب در جاهایی که لازم باشد مدار جدید می‌کشد، نور و فن تهویه نصب می‌کند و کار را برای بازرسی آماده می‌کند. بعد از اینکه بازرسی انجام شد و دیوارها و سقف تکمیل شدند، کارشناس به سراغ خروجی‌های برق، لامپ‌ها و فن‌ها می‌رود. معمولا دو بازرسی مورد نیاز است: یکی در فاز مدارکشی و دیگری پس از نصب نهایی.
 • نصب دیوار خشک یا درای وال: بیش‌تر بازسازی‌ها شامل باز شدن برخی از دیوارها و سقف‌ها هستند و پس از آن‌که لوله‌کشی و برق‌کشی تمام شد و بازرسی انجام شد، یک فرد خبره می‌تواند دیوار خشک را نصب کند و به پایان برساند. این کار خسته‌کننده و کسل‌کننده است اما اغلب با مهارت بسیاری از افرادی که می‌خواهند خودشان کار کند سازگار است. هرچند صرفه‌جویی هزینه در این‌جا متوسط است زیرا نصب حرفه‌ای دیوار خشک گران نیست.
 • کاشی و کفپوش: تایل سرامیکی می‌تواند یکی از پرهزینه‌ترین کارهای بازسازی حمام باشد، هم از نظر زمان و هم هزینه متریال. دوش‌ها و کف‌های سرامیکی متریال‌های درجه 1 و گرانی هستند که ممکن  است صاحب‌خانه بخواهد نصب آن‌ها را به یک فرد حرفه‌ای بسپارد. انجام این کار برای یک فرد ممکن است مشکل باشد اما از نظر هزینه خیلی به صرفه است زیرا کار پرزحمت و پرخرجی است. سایر گزینه‌های کفسازی کمتر گران هستند و برای اینکه خودتان نصب کنید نیز راحت‌تر هستند. تایل و کفپوش یکی از مواردی است که می‌توانید با جستجو و خرید آنلاین متریال از محصولاتی که دیگر رو به اتمام هستند، در هزینه صرفه‌جویی کنید.
 • کابینت: در بیش‌تر موارد، میز توالت، سینک و سایر کابین‌های دیواری بعد از اتمام ساخت سقف و دیوار و قبل از نصب ابزار نهایی لوله‌کشی انجام می‌شود. ممکن است این کار در حمام‌های کوچک که فضای کمی دارند سخت باشد اما بسیاری از افراد می‌توانند خودشان از پس این کار بربیایند.
 • نصب لوازم و ابزار: مرحله آخر برای لوله‌کش و برق‌کار این است که به سراغ نصب ابزارآلات برود و ارتباطات لوله‌کشی و برق‌کشی را انجام دهد. کارهای برق‌کشی و لوله‌کشی یک خطر ذاتی دارند اما هنگامی که پیمانکار سیم برق و خطوط لوله را در داخل دیوار اجرا کرده باشد، یک فرد باتجربه می‌تواند نصب نهایی را خودش انجام دهد. البته حتما نصب نهایی باید مورد بازرسی قرار گیرد.

10 توصیه طراحی برای حمام‌های کوچک بهتر

 1. از یک سینک در گوشه حمام استفاده کنید. در حمام‌های بسیار کوچک، یک سینک که در گوشه قرار بگیرد می‌تواند راه خوبی برای صرفه‌جویی در فضا باشد. حتی سینک‌های پایه‌دار برای قرار گرفتن در حمام‌های بسیار کوچک مشکل‌ساز هستند.
 2. از یک پرده دوش یا درب دوش کشویی استفاده کنید. درب‌هایی که لولایی یا محوری هستند برای حمام‌های کوچک مناسب نیستند. به جای آن از یک پرده دوش یا درب دوش شیشه‌ای استفاده کند که کشویی باشد.
 3. یک میز توالت با گوشه‌های گرد استفاده کنید. در فضاهای تنگ، میزتوالت‌هایی با گوشه‌های نیز می‌توانند خطرناک باشند. یک میز توالت با گوشه‌های گرد می‌تواند از حوادث اتفاقی پیشگیری کند.
 4. کانتر تا بالای توالت امتداد داشته باشد. فضای اضافی کانتر که در اثر امتداد یافتن کانتر میز توالت تا بالای توالت مجاور ایجاد شده باشد می‌تواند واقعا موثر باشد.
 5. از الگوهایی با مقیاس بزرگ استفاده کنید. مربع‌های بزرگ، راه‌راه‌های عریض و سایر الگوهای بزرگ می‌توانند فضا را بزرگتر نشان دهند.
 6. دیوار را آینه کنید. در فضاهای تنگ، داشتن آینه‌ای که تمام دیوار پشت توالت را بپوشاند می‌تواند کمک کند دو نفر همزمان از آن استفاده کنند.
 7. میله حوله را روی درب آویزان کنید. وقتی که فضا محدود است، آویزان کردن میله حوله روی درب دوش یا در پشت درب ورود حوله را در دسترسی خوبی قرار می‌دهد
 8. یک سینک مناسب انتخاب کنید. پروفیل ظریف یک سینک مناسب که روی دیوار معلق باشد فضای ذخیره بیشتری ایجاد می‌کند.
 9. از یک میز توالت با قفسه‌های باز استفاده کنید. قفسه های باز فضای ذخیره ای را بدون درهای چرخان امکان‌پذیر می‌کند که در یک حمام کوچک موثر است.
 10. از شیرآب نصب شده روی دیوار استفاده کنید. نصب شیرآب روی دیوار امکان میز توالت یا سینک کوچکتر را فراهم می‌کند و فضای کمتری در حمام می‌گیرد.

منبع: thespruce

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *