دکوراسیون

همه چیز درباره آینه بدون قاب

آینه

آینه به دلیل صاف بودن و بازتاب بالایی که سطحش دارد می‌تواند تصویر تمامی اجسام را نشان دهد. مشخصات تصویر در آینه مانند: مکان، وارونگی، برگردان جانبی و بزرگی  به فاصله‌ی قرارگیری جسم از آینه بستگی دارد. دلیل دیده شدن اجسام در آینه بازتاب نور آن است به این صورت که نوری  که به آن می‌تابد را بدون آنکه پراکنده کنند منعکس می‌کنند؛ اگر سطح آینه صاف نباشد پراکندگی نور ایجاد می‌شود. از این وسیله استفاده‌‌های فراوانی می‌شود‌ و در زندگی بشر نقش‌های فراوانی را ایفا می‌کند و در شکل‌ها و مدل‌های مختلفی مانند: آینه بدون قاب ، آینه دکوراتیو و …عرضه می‌شوند.

 آینه دکوراتیو دلفین کد ۱۷۰۳-G طلایی
آینه دکوراتیو دلفین کد ۱۷۰۳-G طلایی

انواع آینه‌ها

آینه‌ها را بر اساس ساختارشان به گونه‌های زیر تقسیم‌بندی می‌کنند:

 • آینه‌های تخت: آینههای شیشه‌ای، آینه‌های فلزی.
 • آینه‌های لایه گذاری شده
 • آینه‌های کروی: آینه کاو یا مقعر، آینه کوژ یا محدب
 • آینه‌های شلجمی: در چراغ خودرو‌ها کاربرد دارد.
 • آینه‌های توان بالا: در آزمایش‌ها و محاسبات کاربرد دارد.

کابرد آینه‌ها

کاربرد‌‌های فراوانی دارند و در زمینه‌های مختلفی به کار می‌روند که برخی از آن‌ها به شرح هستند:

در تلسکوپ‌ها، در میکروسکوپ‌ها‌، در تلسکوپ‌های زیر‌دریایی، در عینک‌های مختلف، در دوربین‌های شکاری، درسامانه‌های رادار، در ابزارآلات پزشکی، در خودرو‌ها برای ا‌فزایش میدان دید، در لیزر‌ها و برای تزئین و زیبایی محیط منزل.

روش ساخت آینه

اکثر آینه‌ها با اضافه کردن روکش بازتابنده به یک صفحه شفاف که دارای رویه صاف باشد (شیشه) ساخته می‌شوند. این روکش بازتابنده برای جلوگیری از فرسایش و آسیب‌های ناگهانی به پشت آینه افزوده می‌شود.

برای روکش کردن از روکش‌های زیر استفاده می‌شود:

نقره یا آلومینیوم، کلرید‌‌قلع،  فعال‌ساز‌های شیمیایی، مس و رنگ.

در ابتدا کلرید قلع افزوده می‌شود زیرا نقره قابلیت چسبیدن به شیشه را ندارد و فعال‌سازهای شیمیایی باعث سختی قلع و نقره می‌شوند. برای ماندگاری و دیرپایی مس افزوده می‌شود و رنگی که به پشت آینه می‌زنند باعث جلوگیری از خراش‌ها و آسیب‌های ناگهانی می‌شود.

آینه بدون قاب

آینه بدون قاب باعث می‌شود که پوشش آینه به حداکثر برسد و همچنین فضا استفاده حداکثری را از آینه می‌برد زیرا اطراف آینه هیچ گونه قابی وجود ندارد. مواقعی که اتاقی کوچک به نظرتان می‌رسد می‌توانید با نصب آینه درون اتاق موجب بزرگ به نظر رسیدن و همچنین روشن تر شدن اتاق شوید. آینه بدون قاب طراحی درجه یک و بسیار عجیبی دارد و از نظر ظاهری بسیار جذاب و خاص است چون برخلاف اکثر آینه‌ها خبری از قاب در اطرافش نیست.

آینه بدون قاب دلفین مدل MQ 50

آینه بدون قاب بسیار بادوام است. در سبک‌های متفاوتی وجود دارد که برخی از آن‌ها به شرح زیر است:

آینه‌های هشت ضلعی، آینه‌های دیواری که موج‌دار هستند، آینه‌های دیواری که قوس دار هستند و … بسیاری از طراحان داخلی از آینه‌های بزرگ دیواری برای زیبایی و جلوه دادن بیشتر به منزل استفاده می‌کنند.

 آینه بدون قاب دلفین از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و در طرح‌های مختلفی ارائه شده است. شما می‌توانید بنا به نیاز و طبق سلیقه خود از آنها انتخاب کنید. طراحی های بی نظیر و جذاب این آینه‌ها شما را مجذوب خود کرده و می‌تواند به زیبایی بیشتر محیط شما کمک کند. از شفافیت و استحکام بسیار بالایی برخوردار است.

 نصب آینه بدون قاب

آینه بدون قاب هیچ‌گونه قلابی برای آویزان کردن به دیوار ندارد و اطراف آن هم قابی برای قرار دادن وجود ندارد به همین علت نصب آن سخت به نظر می‌رسد.

برای نصب آینه بدون قاب به دیوار به صورت زیر عمل کنید:

در ابتدا ابعاد آینه را اندازه‌گیری کنید و سپس راس‌های آن را نقطه‌گذاری کنید سپس شکل آینه را با ابعاد دقیق بر روی دیوار رسم کنید. به وسیله ی براکت‌های J شکل می‌توانید به راحتی آینه بدون قاب را نصب کنید؛ جنس براکت‌های J شکل معمولا فلز یا پلاستیک است. برای نصب آینه بدون قاب بر روی دیوار گچی با استفاده از پیچ و پیچ گوشتی این براکت‌ها را در گوشه‌های آینه که قبلا با مداد علامت زدید نصب کنید، برای نصب آینه بدون قاب بر روی سطح بتنی یا چوبی محکم از یک مته و پیچ گوشتی برای نصب کردن براکت‌ها استفاده کنید. بعد از نصب براکت‌ها آینه بدون قاب را روی دو براکت پایینی قرار داده و انقدر محکم فشار دهید که در براکت‌ها قفل شود سپس آینه را با دست به دیوار بچسبانید بعد از آن لبه‌های براکت‌های بالایی را به سمت پایین چرخانده که گوشه‌های آینه کاملا در آن قرار بگیرند سپس به وسیله‌ی پیچ گوشتی آنها را محکم کنید به این صورت آینه بدون قاب به صورت محکم نصب شد و هیچ‌گونه تکانی نمی‌خورد.

در بعضی موارد که آینه بدون قاب دارای اندازه بزرگی باشد ممکن است براکت‌ها توانایی نگهداری آن را نداشته باشند می‌توانید به جای براکت از چسب‌های دو طرفه به عنوان نگهدارنده استفاده کنید.

محل‌های مناسب نصب آینه در منزل

آینه‌ها نقش مهمی در دکوراسیون منزل‌ها دارند و در تمامی منازل مدل‌های مختلف آن‌ها وجود دارند.نصب آینه در بعضی قسمت‌ها کاربرد بیشتری دارد:

 • اتاق خواب: بهتر است روبروی تخت خواب یا روبروی درب نصب شود.
 • حمام: بهتر است بالای وان نصب شود که حمام بزرگتر به نظر برسد و همچنین وجود آینه در این مکان  باعث ایجاد انرژی مثبت می‌شود.
 • دستشویی:معمولا بالای روشویی نصب می‌شود.
 • نزدیک درب ورودی:پرکاربرد‌ترین آینه می‌باشد زیرا قبل از خروج و بعد از ورود می‌توانید ظاهر خود را چک کنید و بهتر است از آینه قدی استفاده کنید.
 • اتاق خواب کودکان: بچه‌ها به دیدن خود در آینه علاقه دارند بهتر است از آینه با قاب فانتزی استفاده کنید.
 • پذیرایی: وجود آینه در پذیرایی جنبه تزئینی دارد و می‌تواند موجب بزرگتر دیده شدن آن شود، از آینه‌های زیبا و شیک در این قسمت استفاده شود.
آینه PVC دلفین مدل 1037-50
آینه PVC دلفین مدل 1037-50

منبع: fabglassandmirror

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *